Holocaust ve 6 Milyon Yahudi Miti

Pinterest LinkedIn Tumblr +


Resimde gördüğünüz yer Nazilerin Yahudilere uyguladığı holocaustun karara bağlandığı Nuremberg mahkemeleri. Yalnızca 2 görgü tanığının ifadesine dayanılarak Nazi’ler tarafından 6 milyon Yahudi öldürüldüğü karara bağlandı. Nazilerin bu holocaust sürecini “Final Solution” diye adlandırdığı ortaya çıktı. Gerçekten de final denecek bir kısmı var. Çünkü 6 milyon Yahudi’nin holocaust’a uğraması ilk defa yaşanmıyor. 1900’lere dönüp bir tarama yapalım.
11 Haziran 1900 tarihli New York Times gazetesi, Avrupa’da 6 milyon Yahudi’nin siyonist suçlaması ile tehdit altında olduğunu yazıyor.


1902’de yayınlanan Britanika Ansiklopedisi’nin 10. baskısında Rusya ve Romanya’da sistematik şekilde baskıya uğrayan 6 milyon Yahudi’den bahsediyor.


16 Mayıs 1903 NYT haberi, Rusya’da bulunan
6 milyon Yahudi işkence yapılarak holocausta uğramış. Detaya girilen haberde vücutlarının parçalandığından, dillerinin koparıldığından bahsedilmiş.

16 Mayıs 1903 NYT haberi, Rusya’da bulunan 6 milyon Yahudi işkence yapılarak holocausta uğramış. Detaya girilen haberde vücutlarının parçalandığından, dillerinin koparıldığından bahsedilmiş.

Aynı yıl yine New York Times’da çıkan başka bir habere göre ise Rus kilisesi 6 milyon Yahudiye uygulanan holocaustu kabul etmiş.

25 Mart 1907 tarihli New York Times haberinde bir Yahudi akademisyen Almanya’da katıldığı sempozyumda 6 milyon Yahudi’nin Rusya’da geleceğinin tehlikede olduğundan bahsediyor. (Holocausta uğrayıp kovulmamışlar mıydı? Neyse bu habere de bakıp devam edelim.)

1914’de New York Times’da çıkan bir habere göre savaş bölgesinde yaşayan 6 milyon Yahudi hayati tehlike altındaymış. (Rusyadakiler ne oldu? Bu tarihden sonra Rusya konusu kapanıyor, orada yaşayan Yahudilerden de holocaustdan da bahsedilmiyor.)

1916 tarihli başka bir habere göre, Avrupa’da 6 milyon Yahudi öldürülmüş. (Bir the Holocaust daha?)

1915 yılında New York Times’da çıkan bir haber, Avrupada ölüm tehlikesinde olan 6 milyon Yahudi için yardım toplanıyor. (Ölenler kimdi? Bir Holocaust daha?)

1918 tarihli başka bir haber yine Birinci Dünya Savaşı’ndan çıkmış Avrupa’daki 6 milyon Yahudi için yardım kampanyası duyuruyor.

1919 tarihli bir New York Times haberinde ise yine 6 milyon Yahudi var, bu sefer de Ukrayna ve Polonya’da holocausta uğruyorlar.

1919 San Francisco Chronicle gazetesi, yine 6 milyon Yahudi ölüm tehlikesi ile karşı karşıya. Ukrayna ve Polonya civarında. (dördüncü Holocaust?)

Yine 1919’dan. 6 milyon Yahudi açlık sonucu ölme tehlikesi ile karşı karşıya. Habere göre bu, holocaust olarak adlandırılabilecek kadar büyük bir felaketmiş.

1 Mayıs 1920, 6 milyon Yahudi çok zor şartlarda ve yardım bekliyor. Çoğunluğu kadın ve çocuk, açlıkla boğuşuyorlar.

1920’den bir dergi: “6 milyon Yahudi, tarihinin en zor zamanını yaşıyor.” Bu insanlara yardım için 35 milyon dolar gerekiyormuş, kampanya bunu duyurmak için. (Bu yardım kampanyaları her yıl düzenleniyor, yazının sonunda toplu şekilde 6 milyon dolar toplamak için açılan kampanyaları göstereceğim)

1921 yılının New York Times’dan. Rusya’daki 6 milyon Yahudiyi kurtarmak için Amerikalılara yalvarıyor. (Holocausta uğrayıp sürülmemişler miydi? Kilise de kabul etmişti? Sonra yeniden ortaya çıkmışlardı? Bu 6 milyon hiç azalmıyor mu?)

1931 yılından bir haberde de 6 milyon Yahudi Ukrayna civarında açlık tehlikesi ile karşı karşıya. (Buraya kadar Almanyanın hiç konusu geçmiyor, Holocaust konusu Ukrayna, Romanya, Polonya ve Rusya üzerinde gidip geldi 5–6 kez holocaust, onlarca kez kitlesel kıyım ve açlık oldu ama çok şükür ölen ya da yaralanan yok, sayı hala 6 milyon.)

1935 tarihli bir haberde de Ukraynada 6 milyon insan açlıktan ölme tehlikesi ile karşı karşıya.

1933 yılında ilk defa Almanya’daki Yahudilerin zor durumda olduğu konuşulmaya başlanıyor. Rakam olarak 600 bin Yahudinin tehlikede olduğu söyleniyor. (Bu kez 6 milyon değil 600 bin rakamı kullanılmış. Almanya’da yaşayan Yahudilerin sayısı olarak belirtiliyor bu. Daha sonra bu sayı giderek artacak.)

1936 yılından bir gazete, toplanacak Yahudi kongresini haber veriyor. Kongrenin 6 milyon Yahudiyi temsil ettiğini söylüyor. (Çok şükür hiç azalma yok epey badire atlattılar ama sapa sağlamlar)

31 Mayıs 1936 tarihli New York Times gazetesi. Hitler’in iktidara gelişinin henüz 3. yılı, gettolar yeni yeni kurulmaya başlayacak, toplama kampları ise 1940’larda kuruluyor. Ama haber bu sefer de Almanya’da holocausta uğrayan milyonlarca Yahudiden bahsetmiş. Bunu “Avrupa Holocaustu” olarak adlandırmış. (Galiba bir holocaust daha geliyor)

1938 tarihli bir New York Times haberi. İkinci Dünya Savaşının bitmesine 7 yıl, ilk toplama kampı olan Auschwitz’in açılmasına 2 yıl var ama 6 milyon Yahudi kurban kesinleşmiş. Bu haber gerçekten ilginç. The Holocaustun adı epey önceden konmuş.

1938 tarihli bir başka haber. 6 milyon Yahudi, diktatörlük altında eziliyor. İngiliz himayesinde kendi ülkelerini kurmak için bir çözüm olabilir.

1939, Hitler’in Polonya’ya girdiği yıl. Gazete yaklaşan savaşın 6 milyon Yahudiyi tehdit ettiğini söylüyor. Bir detay daha, Almanya’da 800 bin Yahudi olduğundan bahsediyor. Hitler iktidara geldiğinde sayıya 600 bin denmişti.

1939’dan bir başka haber. 6 milyon Yahudinin Avrupa’da çaresiz halde olduğunu anlatıyor.

1940’dan bir haber, 6 milyon Yahudi dünyadan yardım bekliyor.

1942. Nazi zulmü altındaki bir Yahudiden mektup. Burada 6 milyon Yahudiyizve hepimiz öldürüleceğiz.

Ocak 1945. “6 milyon Yahudi öldürüldü.” manşetiyle çıkan haberin içeriğinde 1939’dan beri öldürülen Yahudilerin sayısının 6 milyon olduğunu anlatıyor.

20 Mayıs 1945 tarihli New York Times gazetesi. Sovyetler toplama kamplarını Nazilerden aldıktan sonra yazılmış. Sovyetlerin verdiği ilk bilgilere göre hazırlanan haberde gizli fabrikalarda çalıştırılan 6 milyon Yahudi sağlıklı şekilde kurtarıldığını yazıyor.

Bu haberde verilen bu bilgi dışında kısa süre içinde NYT dahil tüm gazeteler Nazilerin 6 milyon Yahudiyi öldürdüğünü yazmaya başlıyor.

Burada 1900’lü yıllardan başlayan holocausta uğrayan 6 milyon Yahudi anlatısının ilk karşımıza çıktığı yerlerden biri 1897 tarihli bu dergi. Dergideki makaleye göre MÖ 70 yılında 6 milyon Yahudinin öldürüldüğü bir soykırım yapılmış.

6 milyon sayısının 1900’lü yıllardan itibaren sürekli tekrarlandığı bir başka konuda Avrupada ölüm tehlikesinde olan Yahudiler için Amerikada toplanan yardım paraları. Tamamı New York Times’da yayınlanan o kampanyaların listesi şu şekilde:

6 milyon Yahudi kalıbının kullanımı ise 1869’larda başlıyor. Bir derleme alttaki gibi. Hemen hemen her yıl tekrarlanmış.

Tüm süreci, Hitler’in ünlü propaganda bakanı Goebbels’ın söylediği şu sözle bitireyim: Eğer yeterince büyük bir yalan söyler ve bu yalanı yeterince uzun süre tekrarlarsanız eninde sonunda insanlar bu yalana inanır.

Bu sözü gerçekten Goebbels mi söylemiş? Ona da bir bakılmalı…

Kaynak: https://medium.com/@mrsoydan90/holocaust-ve-6-milyon-yahudi-ac7f6c3f8d04

Share.

About Author

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.